Tłuszczak

Czym jest tłuszczak i jak powstaje?

Czym jest tłuszczak i jak powstaje?

Tłuszczak

Tłuszczak, czyli podskórne, miękkie oraz przesuwalne zgrubienie, jest nowotworem. Nie ma jednak powodu do paniki, gdyż tłuszczaki zaliczamy do grona nowotworów niezłośliwych, których występowanie nie wiąże się z ryzykiem przerzutów oraz nawrotów. Leczenie tłuszczaków nie jest konieczne ze zdrowotnego punktu widzenia, jednak ich usunięcie jest zalecane ze względów estetycznych i nie tylko. Czym jest tłuszczak i kiedy warto rozważyć wycięcie zmiany?

lipoma

Tłuszczakami nazywamy łagodne nowotworowy tkanki łącznej. Pacjenci często, kiedy słyszą o nowotworowym charakterze zmiany, wpadają w panikę. Niepotrzebnie, tłuszczaki nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Powstają jako bezbolesne zgrubienia podskórne, najczęściej pojawiają się na tułowiu, karku, ramionach oraz pośladkach. Tłuszczak jest guzem zbudowanym z macierzystych komórek tkanki tłuszczowej oraz niewielkiej ilości struktur międzykomórkowych. Te najczęściej występujące łagodne guzki tkanek miękkich są ruchomymi zmianami, którymi można poruszać ze względu ich budowę oraz podporę, a właściwie – jej brak.

Szacuje się, iż tłuszczaki występują u około 1% populacji. Jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków? Istnieją co najmniej dwie, główne hipotezy, dotychczas nie udało się poznać ostatecznej genezy zmian. Występowanie tłuszczaków mnogich (czyli mnogich zmian na pojawiających się na jednym obszarze) jest skutkiem predyspozycji genetycznych, tłuszczaki często obserwuje się u członków jednej rodziny. Przyczyn pojawiania się tłuszczaków upatruje się również w budowie tych guzów. Zmiany tworzą głównie dojrzałe komórki tkanki tłuszczowej (adipocyty), które w skutek działania czynników zapalnych oraz cząstek układu odpornościowego miałyby zostać pobudzone do nadmiernego rozrostu i podziału. Ponadto uważa się, iż występowanie tłuszczaków pojedynczych jest następstwem urazów mechanicznych.

Etiologia tłuszczaków

Tłuszczaki najczęściej położone są w tkance podskórnej i – poza swoją obecnością, oczywiście – nie dają żadnych innych objawów. Zmianę łatwo jest wyczuć pod palcem, a w miarę rozrostu guza – również zobaczyć. Tłuszczaki mają przeważnie podłużny bądź zaokrąglony kształt. Oprócz tłuszczaków znajdujących się w tkance podskórnej zdarzają się i takie, które zlokalizowane są nieco głębiej w ciele, w pobliżu narządów wewnętrznych, a nawet na sercu. Zdarzają się sytuacje, kiedy komórki tłuszczaków wydostają się poza ich obszar i przerastają otaczające tkanki.

Tłuszczaki mają jedną podstawową wadę – rosną wraz z upływem czasu, wprawdzie wolno, ale z czasem mogą wywołać dyskomfort. Większość tłuszczaków jest niewielkiego rozmiaru, lecz mogą urosnąć nawet do rozmiarów kilkunastu centymetrów. Duże tłuszczaki stanowią problem natury estetycznej, szczególnie w sytuacjach, kiedy znajdują się w widocznych miejscach, na przykład na rękach czy na głowie. Guzki poza dyskomfortem estetycznym mogą wywoływać także ból, kiedy rozrastający się tłuszczak uciska sąsiednie tkanki i nerwy. W przypadkach, kiedy tłuszczak zlokalizowany jest głębiej wewnątrz ciała, może wywierać negatywny wpływ na znajdujące się w okolicy guza narządu wewnętrzne. Zasadniczo z tłuszczakami da się żyć, jednak nadmierny rozrost guza może wywoływać przykre, a nawet groźne dolegliwości, do których – w zależności od rozmieszczenia tłuszczaka – zaliczamy między innymi zaburzenia pracy nerek, trudności w oddychaniu i powstawanie obrzęków.

Dotychczas tłuszczaki usuwano wyłącznie chirurgicznymi metodami ( zobacz ile kosztuje taki zabieg www.tourmedica.pl/ceny/usuniecie-tluszczaka ). Współcześnie stosuje się również niechirurgiczne techniki, spośród których prym wiedzie liposukcja, czyli odessanie tkanki tłuszczowej będącej głównym składnikiem guza. Do niechirurgicznych metod zaliczamy także podawanie sterydów, bezpośrednio w miejsce, gdzie występuje tłuszczak. Sterydy powodują kurczenie guzka, chociaż nie usuwają go całkowicie. W przypadku dużych, utrudniających ruchy oraz wywołujących ból tłuszczaków zwykło stosować się ich chirurgiczne usunięcie, które nie należy do skomplikowanych procedur, a pacjent nie wymaga hospitalizacji.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.