Szkarlatyna w toksycznej odmianie
Powikłania szkarlatynyWspółcześnie szkarlatyna nie jest niebezpieczną chorobą, która przynosiłaby poważne komplikacje zdrowotne, a jej objawy mają zazwyczaj łagodną postać. Niemniej jednak może się zdarzyć, że przybierze ona groźną postać. Jak zatem można ją rozpoznać i które symptomy szkarlatyny powinny nas zaniepokoić?
Typowe oznaki klasycznej płonicy
Najbardziej charakterystycznym objawem szkarlatyny, od której wywodzi się jej nazwa, jest drobnoplamista czerwona wysypka. Atakuje ona głównie skórę brzucha, klatki piersiowej oraz pachwin. Natomiast na twarzy pojawia się rumień. Mimo to nie są to jedyne oznaki płonicy zakaźnej. Dołączają się do nich jeszcze podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha z wymiotami oraz ból gardła w formie anginy. Co więcej, istotnym sygnałem ostrzegawczym jest także wygląd języka, na którym na początku choroby widoczny jest biały nalot zmieniający się w kolor intensywnej czerwieni.
Rożnica pomiędzy łagodną a ostrą szkarlatyną
Definitywny koniec szkarlatyny zwiastuje zanik wysypki, po której następuje łuszczenie się skóry. Tymczasem toksycznej wersji płonicy towarzyszą chociażby takie objawy chorej wątroby jak jej znaczące powiększenie, które w konsekwencji prowokuje charakterystyczny ból odczuwany jako kłucie pod żebrami w prawym boku. Dzieje się tak za sprawą ucisku na otaczającą ją wokół błonę surowiczą. Jednak objawy chorej wątroby to nie wyłączny symptom groźnej szkarlatyny, ponieważ oprócz niego można odnotować także powiększoną śledzionę. Ponadto od podstawowej postaci choroby odróżnia ją brak występowania anginy.
Poważne skutki nieleczonej toksycznej płonicy
Bez wątpienia źle prowadzona kuracja w szkarlatynie, niezależnie od jej postaci, może doprowadzić do pewnych bardziej lub mniej istotnych powikłań. Mimo to największe szkody w organizmie powstają przy toksycznej odmianie płonicy, która prowadzi w głównej mierze do zaburzeń układu krwionośnego. Ich następstwem może być nawet zapalenie mięśnia sercowego, a w konsekwencji zawał serca. Nadto objawy chorej wątroby takie jak jej ból spowodowany powiększeniem są w stanie spowodować stan zapalny tego narządu układu pokarmowego, który następnie wywołuje żółtaczkę. Dlatego w przypadku podejrzenia szkarlatyny o toksycznym podłożu, wizyta u lekarza jest koniecznością.
Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)