Powikłania szkarlatyny
Powikłania – co się stanie, jeśli płonica nie będzie odpowiednio leczona?Powikłania płonicy nie leczonej lub leczonej niewłaściwie tudzież nieskutecznie bywają niekiedy dramatyczne i bardzo groźne dla zdrowia. Na szczęście tak, jak z biegiem lat przebieg szkarlatyny jest mniej intensywny, a objawy słabiej wyrażone, to jej powikłania również występują znacznie rzadziej i nie trzeba się ich już tak bardzo, jak kiedyś, obawiać.
Pomimo tego czujność w przypadku tej choroby należy zachować w każdym przypadku, ponieważ poważne zaniedbania w zakresie diagnostyczno - leczniczym mogą prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia następstw nawet mimo ich statystycznie rzadkiego występowania.
Powikłania płonicy możemy podzielić na wczesne i późne.
Wczesne powikłania to schorzenia o różnorodnej lokalizacji w organizmie. Występują wkrótce po przechorowaniu, mogą mieć także bardzo ostry przebieg. Jednym z nich jest ropne zapalenie węzłów chłonnych, w którym może dochodzić w części przypadków do tworzenia się przetok. Jest ono zwykle skutkiem przebytego podczas szkarlatyny zapalenia gardła.
W powikłanym przebiegu płonicy może również dojść do zapalenia ucha środkowego, które jest przypadłością bardzo bolesną, w tym przypadku także zdarza się, że przechodzi w proces przewlekły.
Najczęściej obserwowanymi powikłaniami płonicy są jednak ostre kłębuszkowe zapalenie nerek oraz paciorkowcowe zapalenie stawów. U noworodków może dojść nie tylko do zapalenia stawów, ale również do zapalenia kości, co bywa bardzo niebezpieczne.
Powikłaniem późnym szkarlatyny bywa natomiast u niektórych dzieci gorączka reumatyczna - choroba autoimmunologiczna, która może doprowadzić do wystąpienia u chorego nabytych wad serca.